مواردی که پیش از خرید لامپ‌ LED باید درنظر بگیرید


: 2506

اگر برای روشنایی منزل خود از لامپ‌های کم مصرف و یا رشته‌ای استفاده می‌کنید، دیگر وقت آن رسیده که این روشنایی را به وسیله لامپ ال ای دی‌ LED تامین کنید. LED طول عمر قابل توجهی (درحدود ۲۰ سال) دارد و بسیار مقرون به صرفه است. این‌گونه لامپ‌ها، در طول سالیان گذشته، پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌اند، بنابراین بهتر است پس از گذشت چندین دهه از به کار بردن لامپ‌های رشته‌ای، آرامش و نور خانه خود را به دست LEDبسپاریم.

 

هر آن‌چه که درباره میزان وات لامپ‌های رشته‌ای قدیمی می‌دانید، فراموش کنید.

احتمالا عادت کرده‌اید هنگام خرید لامپ، آن‌ها را با “وات” بسنجید. با این حال، تعیین میزان روشنایی ال‌ای‌دی‌ها کمی متفاوت است.

بر خلاف باور عمومی، توان نشانه‌ای برای اندازه‌گیری روشنایی نیست و از آن برای سنجش میزان انرژی مصرفی لامپ استفاده می‌شود. برای لامپ‌های رشته‌ای، یک رابطه پذیرفته‌ شده‌ میان وات و میزان روشنایی وجود دارد، اما برای ال‌ای‌دی‌ها، واحد وات پیش‌بینی دقیقی را برای میزان روشنایی لامپ ارائه نمی‌کند. (نکته‌ کلی این است که این لامپ‌ها انرژی کمتری مصرف می‌کنند.)

به عنوان مثال، یک لامپ ال‌ای‌دی‌ با روشنایی مناسب نسبت به یک لامپ رشته‌ای ۶۰ واتی، تنها به ۸ الی ۱۲ وات برای تامین انرژی نیاز دارد.

اما شما برای این کار نیازی به انجام محاسبات ریاضی ندارید و در واقع راه یکسانی برای تبدیل میزان وات لامپ‌های رشته‌ای به ال‌ای‌دی وجود ندارد. در عوض، برای اندازه‌گیری روشنایی یک لامپ ال ای دی از واحد اندازه‌گیری دیگری استفاده می‌شود که “لومِن” نام دارد.

لومن (lm) سنجشی واقعی از روشنایی یک لامپ ارائه می‌کند و همان عددی است که شما باید در هنگام خرید لامپ‌های ال‌ای‌دی‌ به آن توجه کنید. به عنوان یک مرجع، در اینجا نموداری برای تبدیل وات به لومن برای لامپ‌های رشته‌ای و ال‌ای‌دی‌ قرار داده‌ایم.


همانطور که مشاهده می‌کنید، لامپ‌های رشته‌ای قادرند تا ۵ برابر، مقدار وات بیشتری را نسبت به همان میزان لومن داشته‌باشند. بنابراین پس از درک مناسبی از روشنایی (برحسب لومن) وابستگی خود را به وات از بین ببرید.

انتخاب رنگ مناسب برای ال‌ای‌دی
همانطور که می‌دانید، گرمای لامپ‌های رشته‌ای را با رنگ زرد می‌شناسیم. اما ال‌ای‌دی‌ها طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را در برمی‌گیرند.

طبق رنگ‌های ارائه‌شده توسط شرکت فیلیپس، لامپ‌های ال‌ای‌دی می‌توانند طیف رنگی قابل توجهی را به نمایش بگذارند، که از بنفش تا رنگ قرمز و طیفی از رنگ‌های زرد و سفید متغیر است. با این‌ حال، به احتمال زیاد شما برای استفاده در منزل به نوری شبیه لامپ‌های رشته‌ای نیاز خواهید داشت.

رنگ سفید گرم و سفید ملایم، رنگ زرد را ایجاد خواهد کرد که به رنگ لامپ‌های رشته‌ای نزدیک است، در حالی که لامپ‌های برچسب خورده به عنوان سفید روشن، نوری شبیه به روشنایی روز را تولید می‌نمایند و به آنچه که در فروشگاه‌های کوچک می‌بینید، شباهت دارند.

اگر می‌خواهید با این موضوع فنی‌تر برخورد کنید، روشنایی رنگ (دمای رنگ) با کِلوین سنجیده می‌شود. هرچه این عدد کمتر باشد، روشنایی گرم‌تری (زردتر) را مشاهده خواهیم کرد. بنابراین، لامپ‌های رشته‌ای معمولی شما مقداری بین ۲۷۰۰ تا ۳۵۰۰ کلوین دارند. اگر رنگی که به دنبالش هستید این‌گونه است، محدوده گفته‌ شده را در هنگام خرید لامپ‌های ال‌ای‌دی در نظر داشته باشید.

برای خرید لامپ ال‌ای‌دی هزینه بیشتری را پرداخت خواهیدکرد
لامپ‌های ال‌ای‌دی مانند خودروهای هیبریدی هستند: کمتر به کار می‌روند، اما گران قیمت هستند.

برای تعویض لامپ‌های خود به ال ای دی، انتظار صرفه‌جویی در پرداخت پول را نداشته‌ باشید. درعوض، آن را یک سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید. خوشبختانه، رقابت در بازار افزایش یافته‌ است و لامپ‌های ال‌ای‌دی در قیمت‌های مناسبی ارائه می‌شوند، اما هنوز هم باید هزینه بیشتری را نسبت به خرید لامپ‌های رشته‌ای پرداخت کنید.

در نهایت، پس از خرید لامپ‌های ال‌ای‌دی، از گرمای کمتر تولید شده، طول عمر بیشتر و بسیاری از مزایای دیگر آن‌ها لذت خواهید برد.

نکته: اگر قصد تعویض لامپ‌های رشته‌ای در خانه‌های بزرگ را دارید، صرفه‌جویی قابل توجهی را در قبض برق خود مشاهده خواهید کرد.

مراقب لامپ‌های ال‌ای‌دی فاقد کاهنده انرژی باشید
با توجه به مدارهای طراحی شده، ال‌ای‌دی‌ها همیشه سوییچ‌های کاهنده سنتی را در خود ندارند. در بعضی از موارد، سوییچ آن‌ها باید جایگزین شود. برخی اوقات، باید هزینه بیشتری را برای خرید ال‌ای‌دی مناسب بپردازید.

بیشتر کاهنده‌ها، برای به کارگیری در لامپ‌‌های رشته‌ای طراحی شده‌اند، که برای کاهش میزان برق فرستاده‌شده به لامپ استفاده می‌شوند. کاهش میزان انرژی، روشنایی را کم می‌کند. اما با دانش جدیدی که درباره ال‌ای‌دی‌ها وجود دارد، هیچ ارتباط مستقیمی بین روشنایی آن و انرژی مصرف‌شده وجود ندارد.

اگر می‌خواهید لامپ ال ای دی‌ شما مجهز به کاهنده باشد، باید یکی از این دو مورد را انجام دهید: به دنبال آن دسته از لامپ های ال ای دی‌ باشید که با کاهنده‌های سنتی سازگارند، یا سوییچ کاهنده فعلی خود را با نمونه سازگار با ال‌ای‌دی‌ جایگزین نمایید.

این راهنما توضیح می‌دهد که چرا برخی از ال‌ای‌دی‌هایی که به کاهنده متصل‌اند، صدا تولید می‌کنند.

این نکته به شما کمک می‌کند تا در زمان خرید ال‌ای‌دی‌‌ها بدانید که باید از چه نوع سوییچ کاهنده‌ای استفاده کنید، اما اگر اطلاعی از آن ندارید (یا دنبال دردسر نیستید)، جستجوی ساده‌ای را درباره ال‌ای‌دی‌های سازگار با کاهنده‌های لامپ‌های ال‌ای‌دی انجام دهید.

نباید در همه شرایط از ال‌ای‌دی‌ها استفاده کنید
حتمالا می‌دانید که لامپ‌های ال‌ای‌دی به طور چشمگیری خنک‌تر از انواع قدیمی رشته‌ای هستند، اما این بدین معنی نیست که آن‌ها هیچ گرمایی تولید نمی‌کنند. لامپ‌های ال‌ای‌دی نیز داغ می‌شوند، اما گرمای تولید شده به وسیله حفره‌ حرارتی موجود در پایه لامپ از آن خارج می‌شود. بنابراین، حرارت ایجادشده در هوا پراکنده خواهدشد و لامپ خنک باقی خواهدماند، تا به افزایش طول عمر آن کمک کند.

اما مشکلی نیز در این لامپ‌ها وجود دارد: لامپ به راهی برای خارج کردن گرمای ایجاد شده نیاز دارد. اگر یک لامپ‌ ال ای دی در جای محدودی قرار گرفته باشد، راهی برای خروج گرما وجود نخواهد داشت و به تدریج نابود خواهد شد.

یادتان باشد اگر برای جایگذاری لامپ‌های ال ای دی، از فضای کاملا محصور یا نیمه بسته برای روشنایی اتاق استفاده می‌کنید، به دنبال ال‌ای‌دی‌هایی باشید که تاییدیه لازم را برای این‌گونه مکان‌ها داشته‌ باشند.